English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش مقصودی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تکاب

برگزاری کمیته شهرستانی پیشگیری از خودکشی در تکاب

به گزارش مقصودی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تکاب چهارم بهمن ماه سالجاری کمیته شهرستانی پیشگیری از خودکشی با حضور ، مدیر شبکه بهداشت  و درمان ، دکتر نجارزادگان متخصص اعصاب و روان ، کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت و نمایندگان امام جمعه . فرماندار  و جمعی از روسای ادارات مرتبط در سالن جلسات شبکه بهداشت تکاب برگزار شد .

در این جلسه دکتر سعیدی هدف از برگزاری کمیته شهرستانی پیشگیری از خودکشی را تبیین وظایف ادارات و سازمانها در پیشگیری از خودکشی عنوان کرد و افزود با توجه به اهمیت موضوع خودکشی  تمامی ادارات و نهادهای شهرستان  باید برنامه ها و فعالیت های خود را با توجه به حیطه وظایف در این راستا انجام دهند .

مدیر شبکه بهداشت و درمان ادامه داد در امر خودکشی عوامل اجتماعی عوامل استرس زا سوء مصرف مواد مخدر وضعیت تاهل وضعیت شهرنشینی و یا روستانشینی و عدم وجود  نشاط در محیط از جمله عوامل تاثیر گذار در خودکشی می باشد .

دکتر سعیدی به بحث آموزش در راستای پیشگیری از خودکشی در جامعه اشاره کرد و گفت با ارائه آموزشهای لازم در مراکز بهداشتی برای سنین مختلف و در معرض خطر و نیز استفاده از تریبونهای جمعی همانند مساجد  و نماز جمعه می توان در راه پیشگیری از خودکشی قدمهای مو ثری برداشت .

دکتر نجازادگان متخصص اعصاب و روان نیز در این جلسه خودکشی را یک پدیده اجتماعی عنوان کرد و افزود  مواردی همچون مشکلات اجتماعی ، خانوادگی  ، بیکاری ، معنوی ، عاطفی می توانند از عوامل خودکشی بوده و با ایجاد تغییر نگرش به مسائل مذکور می توان از خودکشی در جامعه تا حد بسیار زیادی جلوگیری کرد

متخصص اعصاب و روان در مورد  اصول انعکاس خبرهای خودکشی در رسانه ها نیز گفت انعکاس جزئیات خبر های خودکشی در رسانه ها می تواند موجب یکی از روشهای خودکشی که همان خودکشی تقلیدی می باشد گردد که به همین علت رسانه از انعکاس جزئیات خبر های خودکشی خودداری گردد مگر در موراد خاص و با رعایت اصول و مقررات .

وی ادامه داد یکی از روشهای کاهش اقدام به خودکشی آموزش های عمومی می باشد که با آموزش مردم و حتی دانش آموزان در مدارس تاحد قابل توجی میتوان از اقدامات خودکشی جلوگیری و پیشگیری نمود

در ادامه ابراهیم مقصودی کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت تکاب به ارائه عملکرد و آمار واحد سلامت روان مرکز بهداشت در مورد خودکشی و برنامه های اجرائی  واحد پرداخته و حاضرین در جلسه پیشنهادات و نظرات خود را در این زمینه ارائه نمودند .

 

 

 

 


١٤:٠٠ - چهارشنبه ٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٧٥٩٢    /    تعداد نمایش : ١٥٨خروج